Team Members by County

 

Alcona
Hon. Laura Frawley
Brian Wilmot, ESA

Alger
Hon. Charles C. Nebel
Steve Peffers, ESA
Bobbi Ferguson, DHS Director

Allegan
Tim Click, Director, Allegan County Department of Human Services
Hon. Michael Buck, Allegan County Probate Court
Jaym Abraham, L.E. White Middle School Assistant Principal
Ron Orr, Allegan High School Assistant Principal
Laura Feffer, Allegan Alternative Education
Jolene A. Clearwater, Director of Family Court Probation, Attorney Referee, 48th Circuit Court
Mark Dobias, Superintendent, Allegan Area Educational Service Agency
Robin Lyons, Community Justice / Detention Center, 48th Circuit Court
James Sloan, Diversion / Probation Officer, 48th Circuit Court
Mary Duell, Program Manager, DHS
Chris Stephens, Superintendent, Hopkins Public School

Alpena
John Keller, Director, DHS
Hon. Thomas J. LaCross
Elizabeth Skiba, Juvenile Officer, Alpena County
Brent Holcomb, Superintendent, Alpena Public Schools
Russ Rhynard, Chief Assistant Prosecutor
Carrie Badgero, DHS

Antrim
Hon. Norman Hayes
Richard Diebold, ISD
Pat Simmons, Director, DHS

Arenac
Hon. Richard Vollbach
Tony Ott, School Counselor, Standish-Sterling Middle School
Jeffrey Ryan. Juvenille Probation Officer
Gary Roper, Prinicpal, Standish-Sterling Middle School
Dale Farrell, Youth Mentor
Kim Bejcek, Director, DHS
Deborah Kadish, ISD

Baraga, Houghton, and Keweenaw
Hon. Fraser Strome
Dennis Harbour, Superintendent, Copper Country ISD
Leonard Richards, Director, DHS
Brian McLean, Sheriff
George Twardzik, Principal, Calumet High School
Julie Filpus, Principal, Houghton High School
John Donnelly, Chief of Police
Barbara Battersby, Juvenile Court Administrator, 12th Circuit Court – Houghton
Brittany Bulleit, Assistant Prosecutor
Cathy Campbell-Olszewski, Counselor
Holly Rivest, Principal
Shelly Smith, School Social Worker
William Green, Truant Officer
Michael Beaudoin
Jennifer Lynn
Susan O’Connell, Probation Officer, 12th Circuit Court – Houghton

Barry
Hon. William M. Doherty
Timothy J. McMahon, Deputy Court Administrator/Deputy FOC, 5th Circuit Court
Ronna Lyn Steel,Superintendent, Barry County ISD
Tim Click, Director, Allegan County Department of Human Services

Bay
Kim Bejcek, Bay/Arenac/Gladwin DHS Director
Lynn Szczypka, Court Intake Officer, 18th Circuit Court
Hon. Karen Tighe
Dr. Bill Tithof, Asst. Principal, Bay City Public Schools
Angela Lyn Weslock, Supervisor, Bay-Arenac ISD

Benzie
Michael J. Hill , ISD
Kristine Lagios Director, Benzie/Manistee DHS
Mike Rice, Director Youth Services, 19th Circuit Court – Benzie
Hon. Melanie Stanton
Sara Swanson, Prosecuting Attorney, 19th Circuit Court – Benzie

Berrien
Hon. Mabel Mayfield
Dr. Kevin M. Ivers, Superintendent, Berrien RESA
Eric Hoppstock, Assistant Superintendent, Berrien RESA
Elvin Gonzalez, Family Division Administrator, Berrien County Trial Court
Brian Saxton, Chief Professional Officer, Boys & Girls Club of Benton Harbor
Kathy Valdes, Director, Berrien County DHS
Kelli Campbell, General Education Director, Berrien RESA
Mark Kurland, Principal, Buchanan Community Schools
Russel Szwabowski, Juvenile Prosecutor, Berrien County
Richard Weigel, Superintendent, Niles Community Schools

Branch
Kim Willis, Program Manager DHS
Joe Lopez, Branch ISD Superintendent
John Howard, Juvenile Court Referee/Administrator
Hon. Kirk Kashian
Gary Dancer, Lakeland Elementary Principal
Ron Olmstead, Jennings Elementary Principal
Harmonee McCrea, Anderson Elementary Principal
Valerie White, Chief Assistant Prosecutor

Calhoun
Hon. Mike Jaconette
Rebecca Rocho, Asst. Superintendent, CISD
Laura Whipple, Truancy Coordinator, CISD
Jill Slaght, Truancy Coordinator, CISD
Anji Phillips, Executive Director TCC
David Gilbert, Prosecuting Attorney
Jim Cochrane, Manager, DHS
Jody Hopkins, Juvenile Probation Manager
Kathy Mroz, School Liasion, Summit Pointe
Kristi Angelo, Youth Liaison, MSP
Matt Saxton, Sheriff, Calhoun County
Mike Gillum, Director, CC Juvenile Home
Tim Hurtt, Undersheriff, Calhoun County
Norm Fryer, Referee, CC Justice Center
Pablo Lerma, Asst Director, CC Juvenile Home
Pam Cole, School Counselor, BCPS
Phil Amsterburg, Asst. Mgr., Juvenile Probation
Shaun Culp, Director CC DHS

Cass
Bob Colby, Superintendent, Lewis Cass ISD
Hon. Susan L. Dobrich
Ryan Murray, School Resource Office, Dowagiac Police Department
Capt. Lyndon Parrish, Road Captain, Cass County Sheriff’s Office
Victor Alan Fitz, Cass County Prosecutor, Cass County Probate Court
Cindy L. Underwood, Director, Cass/St. Joseph County DHS

Charlevoix
Hon. Fred Mulhouser
Richard Diebold, ISD
Pat Simmons, DHS

Cheboygan
Hon. Robert Butts
Julie Sproul, DHS Director
Chris Ackerman, Alt-Ed Director
Cindy Ashbaugh, Intensive Probation Officer, 53rd Circuit Court
Ron Fenlon, School Liaison Officer
Anthony Daminao, Chief Assistant Prosecuting Attorney
Youth Task Force (65 members)

Chippewa
Daniel J. Reattoir, Superintendent, ISD
Hon. Nicholas Lambros
David Jones, Probation Officer
Dennis McShane, Prosecutor
Christopher A. Stabile, Director, Chippewa / Luce / Mackinac County DHS
Sherry Salo, DHS

Clare
Traci Akins, Clare County Chief Assistant Prosecutor
Hon. Marcy Klaus
Nick Oster, School Resource Officer, Clare County Sheriff Department
Sean Robb, School Resource Officer, Clare County Sheriff Department
Mark Stevens, DHS
Kim Bejcek, DHS
Sheryl Presler, ISD
Kelly Hileman, Pupil Accounting Auditor, Clare-Gladwin RESD

Clinton
Andrea Carlson, Supervisor Family Guidance Services
Larry Jerue, Undersheriff, Clinton County Sheriff’s Office
Wayne Petroelje, RESA Superintendent
Peter Piotrowski, Juvenile Special Services Officer
Hon. Lisa Sullivan
Patrick Wilson, Attendance Officer

Crawford
Patricia Bonamie, Family Division Manager, 46th Circuit Court
Hon. Monte J. Burmeister
Joseph P. Powers, Superintendent of Schools, Crawford AuSable School District
Thomas Haskel, Court Administrator/Referee, 46th Circuit Court
Cynthia Gill Pushman, Crawford/Oscoda/Otsego DHS Director, Crawford/Oscoda/Otsego DHS

Delta
Sherry Salo, DHS
Michael Kostner, ISD Superintendent
Chad Hale, CMH
Perry Lund, Court
Hon. Robert E. Goebel, Jr.
Darci Anne Griebel, Principal, Escanaba Area Public Schools
Jen Pastorick, Foster care Supervisor, DHS
Russell Sexton, Director, Delta, Dickinson, Menominee County DHS
Leslie Stanek-Nault, Juvenile Diversion Director
Philip Strom, Chief Assistant Prosecuting Attorney, 47th Circuit Court
Tammy Wetthuhn, Juvenile Probation Officer, P21

Dickinson
Judge Thomas D. Slagle
Thomas Christesen, Principal/Teacher–Alternative Education
Lynda Reid, School Success Worker Iron Mountain/Brietung Twp. Schools
Casey McCormick, Director of Early Education Dickinson-Iron ISD
Wendy Zambon, Iron Mountain Schools

Eaton
Hon. Julie H. Reincke
Sara Hamelink, Grand Ledge Public Schools
Kenton Schulze, Director, DHS
Sara Lurie, Prevention Program Services, Eaton Regional ESA
Harriett Dean, Truancy Coordinator, Eaton Regional ESA

Emmet
Hon. Fred Mulhouser
Richard Diebold, ISD
Pat Simmons, DHS

Genesee and Saginaw
Hon. Faye Harrison
Mike Kiefer, Project Director
Richard Syrek, Saginaw ISD
Jonathan Litt, MSU
Rita Truss, Michigan DHS
Hon. Duncan Beagle
Lisa Hagel, Genesee ISD
Keiona Murphy, Flint Community Schools
Randy Rauch, DHS
Annette O’Malley, Retired School Administrator
Kenda Watson, 7th Judicial Circuit Court, Juvenile Probation Supervisor
Keely Mounger, Genesee ISD
Sandi Mose, DHS
Mary Behm, Assistant Superintendent Office of Education and Learning, Genesee ISD
Lisa Madden, Coordinator of Curricular and Special Projects, Genesee ISD
Omar A. Sims, MA, Genesee County Commissioner, 7th Circuit Court
Julie Kozan
Dennis D. Browning
Kathy Conklin
Erin Nostrandt
Debra Snyderm
Renee Johnston
Rosa Morales
Don Pussehl
Arthur O’Neal
Jennifer Dillard
Randy Pfau
Mary Ellen Johnson
John McColgan
Dalia Smith
Tim Kelly
Brian Jackson
Wardene Talley
Deniso Montrel
Joanie Covert
Pastor Larry Camel
Pastor Rufus Bradley Sr.
Pastor Hurley Coleman
Michael Handley
Wilie Hayes
Ruth Ann Knapp
Dwayne Clemons
Karen Church
Shirley Cochran
Lisa Coleman
Greg Gaines
Tendaji Ganges
Jamie Gaskin
Mary Lorah Hammond
Sylvester Jones
Sue Kirby
Amy Krug
Romeka Patton-Lane
Melissa Mehalko
Yazeed Moore
Dayne Walling
Beverly Schumer
David Treder
Verona Terry
Kasie White
Lindsey Younger
Jamie-Lee Venable
James Tolbert
Terry Van Ellan
Rebecca Pettengill
David Callejo
Janet Rentsch
Leyla Sanker
Bobbi Allen

Gladwin
Mark Stevens, Director, Midland, Isabella, and Clare County DHS
Kim Bejcek, DHS
Sheryl Presler, Superintendent, Clare-Gladwin RESD
Hon. Marcy Klaus, Judge
Norman E. Gage

Gogebic
Hon. Janis M. Massie,
Bruce Mayle, ISD
Scott Parrott, DHS
Robert Ross, Program Manager, Gogebic/Iron/Ontonagon DHS

Grand Traverse
Heather Prevo, Truancy Intervention Coordinator
Kathy Nixon, Truancy Intervention
Barb Donaldson, Senior Juvenile Probation Officer
Hon. Melanie Stanton
Diane Conklin, Court Administrator
Amanda Steele, Assistant Prosecuting Attorney
Linda Fawcett, Coordinator Volunteer Services
Jason Jeffrey, Assistant Superintendent, TBAISD
Jay Larner, Assistant Principal, TCAPS
Dawn McLaughlin, Director of DHS
Jay Larner, Assistant Principal, Traverse City Area Public Schools
Matt McKinley, Deputy, 13th Circuit Court
Ryan Ranger, Assistant Principal, West Middle School
Amy Six-King, Principal, Traverse City Area Public Schools

Gratiot
Allison Morrison, DHS
Hon. Kristin M. Bakker
Julie N. Frick, Juvenile Probation Officer, 29th Circuit Court
Sabrina L. Sylvain, Director of Court Programming, 29th Circuit Court

Hillsdale
Hon. Michelle Bianchi
Mike Potts, Superintendent Hillsdale ISD
Laura Nye, Acting Director Branch/Hillsdale DHS
Laurie Brandes, HSN/Substance Abuse Prevention Director
Vicki Hinshaw, Services Supervisor Hillsdale DHS
Derek Kurtz, Truant Officer
Sharon Turnbull, Counselor, Do’chas II Counseling
Rhonda Bildner, Hillsdale County Youth Home Director

Houghton, Baraga, and Keweenaw
Hon. Fraser Strome
Dennis Harbour, Superintendent, Copper Country ISD
Leonard Richards, Director, DHS
Brian McLean, Sheriff
George Twardzik, Principal, Calumet High School
Julie Filpus, Principal, Houghton High School
John Donnelly, Chief of Police
Barbara Battersby, Juvenile Court Administrator, 12th Circuit Court – Houghton
Brittany Bulleit, Assistant Prosecutor
Cathy Campbell-Olszewski, Counselor
Holly Rivest, Principal
Shelly Smith, School Social Worker
William Green, Truant Officer
Michael Beaudoin
Jennifer Lynn
Susan O’Connell, Probation Officer, 12th Circuit Court – Houghton

Huron
Joe Murphy, Superintendent, Huron ISD
Hon. David Clabuesch
Cathy Stinson, Behavioral Specialist, Huron ISD
Emily Turner, Supervisor, DHS
Sgt. Todd Schember, Sheriff Department
Crystal Waugh, HBH Clinical Services Manager
Matthew Lewis, Juvenile Officer
Lynn Siemen, DHS
Donna Gliniecki, Truancy Officer, Huron ISD
Larry Kroswek, Superintendent, Harbor Beach Schools
Bob Smith, Superintendent, Lakers Schools
Greg Newland, Superintendent, Bad Axe Schools
Ken Ewald, Superintendent, Caseville Schools
Martin Prout, Superintendent, North Huron Schools
Bob Drury, Superintendent, Owendale/Gagetown Schools
Rocky Aldrich, Superintendent, Ubly Schools
Don Pitts, Superintendent, Port Hope Schools
Kelly Hanson, Sheriff, Huron County Sheriff Department
Don Rudolph, Alternative Education Administrator, Ascent High School
Joseph Murphy, HISD Superintendent, Huron ISD
Matt Lewis, Juvenile Justice Probation, Huron County Court
Timothy Rutkowski, Huron County Prosecuting Attorney

Ingham
Maura Winslow, Court Administrator
Hon. Richard Garcia, Judge
Zoe Lyons, DHS
Denise Lycos, Ingham ISD
Stuart Dunnings, Prosecuting Attorney
SuA’lyn Holbrook, DHS
Susan Land, Lansing School District
Tim Crittenden, Children’s Protective Services Supervisor, DHS
Carol Kehoe, Director of Child Welfare, Ingham County DHS
Carol Read, INS Assistant Administrator, 30th Circuit Court
Jennifer Smith, Department Analyst, Ingham County DHS
Rose Marie Taphouse, District Attendance Specialist, Lansing School District

Ionia and Montcalm
Alissa Chelotti Juvenile Probation Officer, 8th Circuit Court – Montcalm
Keith Disselkoen, Trooper, Michigan State Police
Brenda Greenhoe, Homeless Youth Program Ionia and Montcalm
Becky Kaechele, Teacher, Ionia ISD
Robret Kjolhede, Superintendent – Ionia Area District
Michael Knapp, Assistant Principal, Ionia High School
Scott M. Koenigsknecht, Superintendent, Montcalm Area ISD
Robert Lathers, Director – Ionia Mental Health
Jose Luis Marin, Ionia County Family Independence Manager, Ionia County DHS
Matt Nave, Montcalm Prosecutor
Linda Needham, Program Manager – DHS
Cari O’Connor, Ionia County Great Start Collaborative, Ionia County GSC/ISD
Molly Perez, Children/Family Services Supervisor, Ionia County Community Mental Health
Tammy Quillan, Director, Montcalm Behaviour Health
Kristi Romashko, Montcalm Co. Juvenile Court Administrator and Referee
Michelle Seigo, Ionia/Montcalm DHS Director, Ionia County Probate Court
Sara Shriver, Superintendent, Belding Area Schools
Hon. Charles W, Simon III, Judge, Montcalm County Probate Court
Monte Starkweather, Juvenile Court Administrator & Referee
Hon. Robert Sykes, Jr

Iosco
Hon. Christopher P. Martin
Carla Grezeszak, Juvenile Officer
Dana McGrew, IRESA Superintendent
Mary Stanfill, Attendance Officer
Brian Harger, Assistant Prosecutor
Bunny Miller, Principal, Whittemore-Prescott High School
Michael Bowman, Principal, Hale Area Schools
Steve Bradley, Dean of Students, Hale Area Schools
Scott Lueck, Assistant Principal, Oscoda High School
Steve Kennedy, Principal Oscoda High School
Eric Diroff, Principal, Tawas Area High School
Peter Newman, Principal, Tawas Area MS
Stacey Mochty, Assistant Principal, Tawas Area High School
Ted Matuszak, Superintendent, Whittemore-Prescott
Leo Giori, Director, DHS
Jan Ackerman, Principal, Whittemore-Prescott
Jeff Hutchison, Principal, Tawas Area Elementary
Nichol J. Palumbo, Prosecuting Attorney, Iosco County
Eric Allshouse, Principal, Richardson Middle School and Elementary School
Kara Mularz, Acting Director

Iron
Matthew Warmuth, ISD
Jennifer Cohs, Chief Juvenile Officer, P36
Lisa Olson, Principal, Forest Park High School
Scott Parrott, DHS
Harold Payne, Guidance Counselor, Forest Park High School
Jennifer Rajala, Juvenile Justice Worker, Iron county DHS
Josh Rivard, Social Service Program Manager, Iron county DHS
Robert Ross, Program Manager Gogebic/Iron/Ontonagon DHS
Hon. Joseph Schwedler
Jim Pelizzer, West Iron County Schools
Michelle Thomson, West Iron County Schools
Melissa Powell, Prosecuting Attorney

Isabella
Mark Stevens, DHS
Ian Amsterburg, ISD
Risa Hunt-Scully, Prosecutor
Judge Ervin, Judge

Jackson
Cheryl Price, Concord High School
Brent Cole, East Jackson High School
Scott Buchler, Northwest High School Principal
Lisa Falasco, High School Principal
Denise Bergstrom, Middle School Principal
Kelly McCloughan,Elementary school Principal
Mary DeLuca, Community Action Agency Headstart
Elizabeth Knoblauch, Lifeways Community Mental Health
Catherine Brechtelsbauer, Jackson ISD
Patrick Grubba, Director, Jackson County Youth Center
Julie Alexander, County Commissioner
Ron Brooks, Diversion Program
Annissa J Lewis, Early Truancy Intervention Coordinator
Kevin Oxley, ISD Superintendent
Katie Rezmieski, Assistant Prosecutor
Jerry Jarzynka, Prosecutor
Hon. Richard LaFlamme
Victoria Burke, Truancy Coordinator
Irene LeCrone, Cradle To Career Group
Shalanda Hunt, DHS, MYOI worker
Susan Murphy, Court Referee
Dawn Dodge, Diversion Advocate
Ben Redmond, The Hub
Mike McGuire, House of New Beginnings
Edward Alexander, Therapist
Hakim Crampton, Amen4Youth
Sharmaine Balcita
Judith Doan, President

Kalamazoo
Ramie Almeda, Assistant Prosecutor
Scott Brower, Division Leader,  Office of Prosecuting Attorney
Kay Budas, Administrative Assistant, 9th Circuit Court – Family Division
Dee Callander, UAW Administrator, Kalamazoo Public Schools
Dave Campbell, Superintendent, Kalamazoo Regional ESA
Hon. Patricia N. Conlon
Adam Danapilis, Principal, Juvenile Home School, Kalamazoo Regional ESA
Sue Darling, Court Administrator, 9th Circuit Court
Travis Faulds, Juvenile Home Administrator, 9th Circuit Court
Kathy Flack, Family Division Administrator, 8th Circuit Court
Cindy Green, Assistant Superintendent, Kalamazoo Public Schools
Jerry Jansma, Attendance Officer, Kalamazoo Regional ESA
Beth Moeller, Intake Manager, 9th Circuit Court, Family Division
Holly Norman, Deputy Superintendent, Kalamazoo Regional ESA
Rob Peck, Director, DHS
Marie Shipp, Foster Care Program Manager, DHS
Jeffrey Fink, Prosecutor

Kalkaska
Robert Jones, ISD
Judge Buday, Judge
Rita Kirchofer, Juvenile Case Worker, 46th Circuit Court
Dawn McLaughlin, DHS

Kent
Mel Atkins, Jr.
James Carmody, Chief
Ross Cate, KISD Truant Officer
Sergio Cira-Reyes, Community School Coordinator, Kent School Services Network
Hon. Paul J. Denenfeld
Jeremy DeRoo, Co Executive Director, Linc Community Revitalization Inc
Hon. Kathleen A. Feeney, Judge, 17th Circuit Court
Kathy Freberg, Children’s Services Director
Beth Hill, Equity Coach, Kent ISD
Captain Kim Koster, Captain, Wyoming DPS
David LaGrand
Laura Marsh, Probation Supervisor, 17th Circuit Court
Nancy Marshall, DHS Director, Kent County DHS
Marcela Moralez-Morris, Chair, ACLU-MI Grand Rapids Education Committee
Carol Paine-McGovern, Kent School Services Director, Executive Director
Darel Ross, Co Executive Director, Linc Community Revitalization Inc
Savator Selden-Johnson, LMSW, Child Welfare Director, Kent County DHS
Michelle Smith-Lowe, Assistant Prosecuting Attorney, Kent County Prosecutor’s Office
Laurie VanderPloeg, Director of Special Education and Early Childhood, Kent ISD
Jon Wilmot, Victim/Witness Coordinator

Keweenaw, Houghton, and Baraga
Hon. Fraser Strome
Dennis Harbour, Superintendent, Copper Country ISD
Leonard Richards, Director, DHS
Brian McLean, Sheriff
George Twardzik, Principal, Calumet High School
Julie Filpus, Principal, Houghton High School
John Donnelly, Chief of Police
Barbara Battersby, Juvenile Court Administrator, 12th Circuit Court – Houghton
Brittany Bulleit, Assistant Prosecutor
Cathy Campbell-Olszewski, Counselor
Holly Rivest, Principal
Shelly Smith, School Social Worker
William Green, Truant Officer
Michael Beaudoin
Jennifer Lynn
Susan O’Connell, Probation Officer, 12th Circuit Court – Houghton

Lake
Craig R. Cooper Prosecuting Attorney
Julie Knoop, Lake County DHS Foster Care Supervisor, Lake County DHS
Kim Loop, In-Home Care Supervisor, Lake County Trial Court
Jeffrey Nadig, Court Administrator, Lake County Trial Court
Randall Howes, ISD
Lori Schultz, Lake/Newaygo County DHS Supervisor, Lake/Newaygo County DHS

Lapeer
Hon. Justus Scott
Lori Curtiss, Juvenile Court Administrator
Mickki Smith, Juvenile Court Truancy Officer
Sarah Evans, Juvenile Court Truancy Officer
Ann Schwieman, Lapeer Intermediate School District, Director of Administrative Services
Annette Baker, Lakeville Schools Attendance Liason
Rachel Henderson, Zemmer Middle School Counselor
Stephanie Simmons, Director, Lapeer County Health Department
Vincent LaCavera, Vice Principal, Almont Middle/High School
Patrick Brown, Middle School Principal, Imlay City
Tina Close, Children’s Services Supervisor, Community Mental Health
Aneta Lawrence, Teacher, Lynch Elementary School
Theresa Frakes, Behavior Specialist, Lapeer Intermediate School District
Brian Wenzel, School Liaison Officer, Lapeer City Police Department
John Sherman, Assistant Principal, North Branch High School
Mary Haslinger, Assistant Principal, Lapeer West High School
Dan Schlund, Pathways to Potential, DHS
Kim Fleming, Counselor, Dryden High School
Deborah Bastien, Path Coordinator, DHS
Linda DeTavernier, Great Start Coordinator, Lapeer County ISD

Leelanau
Joseph Hubbell, Prosecutor
John Boonstra, Prevention/Diversion Counselor, 13th Circuit Court
Kathleen Bair, School Social Worker, Northport Public School
Sue Poirier Chapman, School Social Worker, Suttons Bay Public Schools
Ryan Douglass, Juvenile Probation Officer, P45
Joseph Povolo, Court Administrator
Laurie LaCross, Prosecutor
Dawn McLaughlin, DHS
Michael J. Hill, ISD
Hon. Larry J. Nelson
Chuck Mueller, Traverse Bay Area ISD

Lenawee
Hon. Gregg P. Iddings
Sandra Keener, Executive Director, Lenawee Community Mental Health Authority
Tim Kelly, Director, Lenawee/Monroe DHS
Christine MacNaughton, Community Impact Manager, Lenawee United Way
John Bradley Birdwell, Sr., School Resource Officer, Adrian Police Department
James Philp, Superintendent, Lenawee ISD
Shannon Elliot, Court Administrator
Kathryn Szewczuk, Community Outreach Program Director, Lenawee County Community Mental Health Authority
Megan Alcala, Juvenile Probation Officer, 44th Circuit Court
Leisa Brewer, Attendance Officer
Hon. Miriam A. Cavanaugh
Daniel Danosky, Superintendent, Livingston ESA
Mary Ann Jerge, Assistant Prosecuting Attorney
Renee Adorjan, Director, DHS

Livingston
Hon. Miriam A. Cavanaugh
Renee Adjoran, Director, DHS
Daniel Danosky, Superintendent, Livingston ESA
Leisa Brewer, Attendance Officer, Livingston ESA
Mary Ann Jerge, Assistant Prosecuting Attorney

Luce
Daniel J. Reattoir, Superintendent, ISD
Hon. W. Clayton Graham
Christopher Stabile, Director, DHS

Mackinac
Hon. W. Clayton Graham
Daniel Reattoir, ISD
Christopher Stabile, DHS

Macomb
Nancy Buyle, School Safety Consultant, Macomb ISD
Paula Elias, Executive Director of Center Programs, Macomb ISD
Nicole N. Faulds, Juvenile Division Director, 16th Circuit Center
David Joseph, Probation Officer, 16th Circuit Court
Valerie Nunn, DHS Director, Pathways to Potential
Hon. Matthew S. Switalski

Manistee
Jeff Jennette, Superintendent, Manistee ISD
Kris Lagios, DHS
Greg Hubers, School Liason, State Trooper, Michigan State Police
Jim Smogoleski, Youth Services Director, 19th Circuit Court
Ford K. Stone, Esq., Prosecuting Attorney, Manistee County

Marquette
Hon. Cheryl L. Hil
Bernie Anderson, Assistant Principal, Ishpeming Public Schools
Debra Asano, Associate Superintendent, Teaching, Learning, and Technology Services, Marquette-Alger RESA
Bobbi Jo Ferguson, Director, Marquette-Alger-Schoolcraft DHS
Luanne Peterson, Associate Superintendent, Special Education Services
Connie Hemmila, Probation Officer, 25th Circuit Court
Margaret Olesnavage, Director of Juvenile Services, 25th Circuit Court
Alan Wikman, Assistance Payments Analyst, Business Service Center
Doug York, Director, Business Service Center
Dianne M. Heitman, Assistant Prosecutor Attorney
Steve Peffers, ISD

Mason
Eric Chaney, Juvenile Court Officer
Glenn Jackson, Mason County Assistant Prosecutor
Hon. Jeffery Nellis
Janet Vyse-Staszak, DHS
Karen Goodman, Team Leader, Family and Children Services, West Michigan Community Mental Health
Officer Tony Kuster, School Resource Officer, Ludington Police Department

Mecosta
Brad Antcliff, Juvenile Probation Officer, 49th Circuit Court
Other Luther Lovell, Director, Mecosta/Osceola DHS
Karen Roy, Director of General Education, Mecosta-Osceola ISD
Kaye Frederick, Probate/Family Court Adm/Referee
Kevin Courtney, Truancy Officer, Mecosta Osceola ISD

Menominee
Russell Sexton, DHS
John Mans, Superintendent, Menominee County ISD
Dawn Dennis Ruleau, Family Court Juvenile Officer
Karen Thekan, Community Mental Health
Jennifer Brunelle, Probation
Becky Squires-Stepniak, Probation
Andrew Laurin, DHS Child Welfare
Rob Villas, DHS Assistance Payments
Mary Stein, Menominee County ISD
Jeffery C. Jones, Menominee County ISD
Brian Helfert, Sheriff Department/School Liaison
Amy Gallardo, Private Agency
Hon. William Hupy
Mark Kwarciany, DHS

Midland
Hon. Dorene S. Allen
John M. Searles, Superintendent, Midland ESA
Michele Bell, Director of Court Services and Program Development
Chris Corbat, Success Coach
Charlie Schwedler, Superintendent, Bullock Creek Public Schools
Craig Carmoney, Superintendent, Meridian Public Schools
Mary Pitchford, Superintendent, Coleman Elementary School
Michael Sharrow, Superintendent, Midland Public Schools
Michael Wolsh, Attorney Referee/Deputy Court Administrator
Jackie Warner, Court Youth Intervention Specialist
Lori Pritchard, Assistant Principal, Northeast Middle School
Jennifer Heronema, President & CEO, The Legacy Center for Community Success
Dick Dolinski, Founder and President Emeritus of The Legacy Center for Community Success
Diana Rodriguez LaRue, MSW, Court Services Coordinator
Mark Stevens, Director, Midland/Isabella County DHS
Bobbie Arnold, President and CEO of Charles J. Strosacker Foundations
Rod Dishaw, Truancy Officer and Principal, Floyd Elementary
Jack Young, Truancy Officer and Principal, Coleman High School
Patrick Malley, Truancy Officer and Principal, Meridian High School
Dr. Susan Johnson, Principal, Siebert Elementary School
Shannon Blasy, Truancy Officer and Assistant Principal for Eastlawn Elementary
Ben Cronkright, Principal, Carpenter Elementary School
Bridget Hockemeyer, Principal, Plymouth Elementary School
Cindy Araway, Principal, Coleman Elementary School
Clifford Block, Chief, Midland Police Department
Scott Stephenson, Sheriff, Midland County Sheriff’s Office
Dr. Katherine Dollard, Program Director, CMHCM
Jeremy Davis, Midland Police Officer
Jai Mahibir, Midland Police Officer
JD Brooks, Prosecuting Attorney
Wally Mayton, Associate Pastor Memorial Presbyterian Church
Gib Giblin, Connections/Care Pastor, Midland Evangelical Free Church
Angela M. Cole, Director, Michigan School-Justice Partnership
Angelina Scarpelli, Assistant Prosecuting Attorney
Beverlee Wenzel, Executive Director, The ROCK Center for Youth Development
Sharon Mortenson, President and CEO, Midland Area Community Foundation/Clare County Community Foundation
Gina, Principal, Windover High School
Matthew Berchert, Administrative Lieutenant, Midland Police Department
Valerie Gerhart, MACF Coordinator for the Midland County Career and College Access Network

Missaukee
Hon. Charles Parsons
Jeff Jennette, ISD
Howard Sweeney, DHS

Monroe
Michelle Brahaney, Monroe County ISD
Hon. Frank Arnold
Betsy Taylor, Monroe County ISD
Linda Albig, DHS
Amy Janssen, Ida Public Schools
Ron Benore, Monroe County Prosecutor’s Office
Renee Peterson, Monroe County ISD
Amy Hammons, Monroe County ISD
Shawna Landis, Monroe County ISD
Dan Bondy, Airport Community Schools
Ben Russow, Mason Consolidated Schools
Jack Hewitt, Summerfield Schools
Chuck Fuller, Dundee Community Schools
Bryan Schroeder, Dundee Community Schools
Heather Johnson, Bedford Public Schools
Shawna Dippman, Monroe County ISD
Valerie Orr, Monroe Public Schools
Steve Kinsland, Jefferson Public Schools
Michael James, Administrator of Youth Services, 38th Circuit Court
William Nichols, Prosecuting Attorney

Montcalm and Ionia
Alissa Chelotti Juvenile Probation Officer, 8th Circuit Court – Montcalm
Keith Disselkoen, Trooper, Michigan State Police
Brenda Greenhoe, Homeless Youth Program Ionia and Montcalm
Becky Kaechele, Teacher, Ionia ISD
Robret Kjolhede, Superintendent – Ionia Area District
Michael Knapp, Assistant Principal, Ionia High School
Scott M. Koenigsknecht, Superintendent, Montcalm Area ISD
Robert Lathers, Director – Ionia Mental Health
Jose Luis Marin, Ionia County Family Independence Manager, Ionia County DHS
Matt Nave, Montcalm Prosecutor
Linda Needham, Program Manager – DHS
Cari O’Connor, Ionia County Great Start Collaborative, Ionia County GSC/ISD
Molly Perez, Children/Family Services Supervisor, Ionia County Community Mental Health
Tammy Quillan, Director, Montcalm Behaviour Health
Kristi Romashko, Montcalm Co. Juvenile Court Administrator and Referee
Michelle Seigo, Ionia/Montcalm DHS Director, Ionia County Probate Court
Sara Shriver, Superintendent, Belding Area Schools
Hon. Charles W. Simon III, Judge
Monte Starkweather, Juvenile Court Administrator and Referee
Hon. Robert Sykes, Jr.

Montmorency
John Keller, DHS
Judge Benjamin Bolser, Judge
Elizabeth Skiba, Juvenile Officer
Brian Wilmot, ISD

Muskegon
David L. Sipka, Superintendent, Muskegon Area ISD
DJ Hilson, Prosecutor
Eddie Jones, Behavior Intervention Specialist, Muskegon Heights Middle School
Jason Kennedy, Superintendent of Schools, Holton Public Schools
Hon. Gregory C. Pittman
Eric Stevens, Circuit/Family Court Administrator, 14th Circuit Court
Jane R. Johnson Director, Muskegon/Oceana/Mason County DHS
Patricia Walstra, Superintendent, Orchard View Schools
David Williams, Assistant Public Defender, 14th Circuit Court
Glenda Robinson-Scott, Supervisor Special Education, Muskegon Heights Middle School
Carl Reynolds, Senior Legal and Policy Advisor, Council of State Governments Justice Center

Newaygo
Rog Wiegers, Administrator, Arbor Circle
Carla Roberts, President and CEO, Fremont Area Community Foundation
Jim Hieftje, Superintendent, Fremont Public Schools
Jeff Haase, Superintendent, Hesperia Community Schools
Brenda Burt, Executive Administrative Assistant, NC RESA
Dr. Lori Tubbergen Clark, Superintendent, NC RESA and Big Jackson Public School
Jane Dezinski, Executive Director, NC RESA Intervention and Prevention Services
Steve Heiss, Truant Officer, Newaygo County
Ellsworth Stay, Assistant Prosecutor, Newaygo County Circuit Court
Hon. Graydon Dimkoff, Newaygo County Circuit Court
Bob Springstead, Prosecutor, Newaygo County Circuit Court
Greg Snyder, Administrator, Newaygo County CMH
Denise Russo, Administrator, Newaygo County CMH
Michael Geoghan, Administrator, Newaygo County CMH
Yvonne Albright, Administrator, Newaygo County DHS
Jim McCormick, Administrator, Newaygo County DHS
Lori Schultz, Administrator, Newaygo County DHS
Ken DeLaat, Administrator, Newaygo County DHS
Brian Burgess, Administrator, Newaygo CPS
Brian Boy, Undersheriff, Newaygo County Sheriff’s Department
Dr. Peg Mathis, Superintendent, Newaygo Public Schools
Lorie Watson, Principal, White Cloud Elementary School
Barry Seabrook, Superintendent, White Cloud Public Schools
Wendy Gibbs, Associate Director of Youth and Family Services, Newaygo CMH
Scott Walburn, Chief Assistant Prosecuting Attorney

Oakland
Honorable Mary Ellen Brennan
Carolyn Claerhout, Manager, Pupil, Corporate and District Services, Oakland Schools
Vicki Cooley, Acting Cash Assistance Director, Oakland County DHS
Honorable Linda Hallmark
Bonnie Hanes, Executive Director, Oakland Mediation Center
Susan Hull, Child Welfare Director, Oakland County DHS
Caroline Krynak, Administrator, Royal Oak Schools
Carrie Laurence, Royal Oak Counselor, Royal Oak Schools
Karla Mallett, Referee, Oakland County Family Court
Julie A. McMurtry, Juvenile Justice, Chief, Oakland County Prosecutor’s Office
Mary Schusterbauer, Chief, Youth Assistance, Oakland County Circuit Court, Family Division
Patrick Wolynski, Director of Continuing Education, Royal Oak Schools
Nadine Milostan, Execute Director, Student Support Services, Waterford School District
Pauline Nagle, Executive Director of Elementary Instruction, Ferndale Public Schools
Kenzi Bisbing, Education Manager, Oakland Mediation Center

Oceana
Joseph John Bizon, Oceana County Prosecutor
Hon. Bradley G. Lambrix
Sonya Hernandez, Administrator, Hart Public Schools
Randall Howes, ISD
F/Lt. Craig Mast, Lieutenant, Oceana County Sheriff’s Department
Jen Sill, Probation Officer
Janet Vyse-Staszak, DHS
Cindy K. Vinke, Juvenile Officer/Referee

Ogemaw
Ben Wiles, School Support Services
Anne Bumbalough, AVCMH
Jill Retherford, Principal, Rose City Elementary School
Diane Gillette, SES
Wendy Tuttle, OHHS, Vice Principal
Scott M. Williams, Chief Assistant Prosecuting Attorney
Karen MacDonald, Juvenile Director
Terri Robelli, DHS
Tina Reetz, DHS
Angie Neubecker, DHS
Hon. Shana Lambourn,
Dennis Szagesh, DHS

Ontonagon
Hon. Janis M. Burgess
Bruce Mayle, ISD
James Oliver, Director of Business and Finance, Gogebic-Ontonagon ISD
Scott Parrott, DHS
Debra Zelinski, Supervisor Special Education, Gogebic-Ontonagon ISD
Robert Ross, Program Manager, Gogebic/Iron/Ontonagon DHS

Osceola
Lawrence Edward Emig, Chair Osceola Board, LiLa Enterprises
Kaye Frederick, Probate/Family Court Adm., 49th Circuit Court
Julie Jancek, Guidance Counselor, Evart High School
Hon. Marco Menezes
Stephen Saylor, Probation Officer
Heather Streicher, Probation Officer
Carrie Thompson, Youth Intervention Specialist

Oscoda
Brian Watros, Juvenile Officer
Casandra Morse-Bills, Prosecutor
Ruggero Dozzi, ISD Truancy Officer
David Barve, Probation Officer
Hon. Kathryn J. Root
John Eurich, DHS Supervisor
Robert Ricketson, Superintendent, Fairview Area Schools

Otsego
Cynthia Gill Pushman, DHS
Jamie Fitak, Juvenile Officer
Hon. Michael Cooper, Judge
Mary Vratanina, ISD

Ottawa
Paul Lindemuth, Assistant Director of Juvenile Service
Kendra Spanjer, DHS
Greg LaMore, Assistant Superintendent, Ottawa Area ISD
Amy Taylor, Truancy Officer, OAISD
Sandi Metcalf, Director of Juvenile Services
Kyle Mayer, Ottawa Area ISD
Captain Lee Hoeksama, Ottawa County Sheriff’s Office, 20th Circuit Court
Sergeant Valerie Weiss, School Resource Supervisor, Ottawa County Sheriff’s Office

Presque Isle
Danielle Streich, Probation officer
Mary Vratanina, ISD
Hon. Donald McClennan, Judge

Roscommon
Robert Jones, ISD
James R. Deamud, Title IV-E Court Contacts, Roscommon County Probate Court
Hon. Douglas C. Dosson, Probate and Family Court Judge, Roscommon County Probate Court

Saginaw and Genesee
Hon. Faye Harrison
Mike Kiefer, Project Director
Richard Syrek, Saginaw ISD
Jonathan Litt, MSU
Rita Truss, Michigan DHS
Hon. Duncan Beagle, 7th Circuit Family Division
Lisa Hagel, Genesee Intermediate School District
Keiona Murphy, Flint Community Schools
Randy Rauch, DHS
Annette O’Malley, Retired School Administrator
Kenda Watson, 7th Judicial Circuit Court, Juvenile Probation Supervisor
Keely Mounger, Genesee ISD
Sandi Mose, DHS
Mary Behm, Assistant Superintendent Office of Education and Learning, Genesee ISD
Lisa Madden, Coordinator of Curricular and Special Projects, Genesee ISD
Omar A. Sims, MA, Genesee County Commissioner, 7th Circuit Court
Michelle Horn, Deputy Court Administrator
Julie Kozan
Dennis D. Browning
Kathy Conklin
Erin Nostrandt
Debra Snyderm
Renee Johnston
Rosa Morales
Don Pussehl
Arthur O’Neal
Jennifer Dillard
Randy Pfau
Mary Ellen Johnson
John McColgan
Dalia Smith
Tim Kelly
Brian Jackson
Wardene Talley
Deniso Montrel
Joanie Covert
Pastor Larry Camel
Pastor Rufus Bradley Sr.
Pastor Hurley Coleman
Michael Handley
Wilie Hayes
Ruth Ann Knapp
Dwayne Clemons
Karen Church
Shirley Cochran
Lisa Coleman
Greg Gaines
Tendaji Ganges
Jamie Gaskin
Mary Lorah Hammond
Sylvester Jones
Sue Kirby
Amy Krug
Romeka Patton-Lane
Melissa Mehalko
Yazeed Moore
Dayne Walling
Beverly Schumer
David Treder
Verona Terry
Kasie White
Lindsey Younger
Jamie-Lee Venable
James Tolbert
Terry Van Ellan
Rebecca Pettengill
David Callejo
Janet Rentsch
Leyla Sanker
Bobbi Allen

Sanillac
Nathan Roskey, Juvenile Director
Hon. Gregory Ross
Leonard Garza, Sanilac Department of Human Services
Duane Lange
Shelly Marner, Program Manager Department of Human Services
Brian Henderson, Trial Court Administrator
Heather Zang, Juvenile Referee
Amber Wood, Truancy Officer
William Weston

Schoolcraft
Hon. Nebel, Judge
Steve Peffers, ESA
Bobbi Ferguson, DHS Director

Shiawassee
Dave Schulte, Superintendent, Shiawassee RESD
Honorable Tom Dignan
Tara Codde, Senior Case Worker
Sara Edwards, Probate Court Administrator
Steve Irelan, Youth Center Director
Mike Olsey, Police Officer
Deb Baughman, School Social Worker
Allison Morrison, Director, DHS
Sharon Ganssley, Truancy Officer

St. Clair
Mike Wendling, Prosecutor
Mona Armstrong, Assistant Prosecuting Attorney
Gary Rutowski, Family Division Administrator
Shane Burleigh, Magistrate
William Weston, St. Clair County DHS
Deborah Walbecq, Project Manager, DHS
Terry Harrington, Truant Officer
Stephen Guilliat, Chief Assistant Prosecuting Attorney
Scott Fairman, Principal, Port Huron School District
Gail Lohr, Success Coach – Pathways to Potential School, Department of Human Services

St. Joseph
Hon. David C. Tomlinson
Teesha Conley, Children’s Services Program Manager, DHS
Don Happel
Jay Raycraft, Director of Special Education, St. Joseph County ISD
Lynelle Thrasher
David Northrop
Jean Logan
Damon Knapp
Dan Riggs, Deputy
Charles Herman
John L. McDonough, St. Joseph County Prosecuting Attorney
Cindy L. Underwood, Director, Cass / St. Joseph County DHS
Ann Forman, Services Program Manager, Department of Human Services
Kelly Monahan, Teacher, Three Rivers Community Schools – Park elementary
Jay Raycraft, Director of Special Education, St. Joseph County ISD

Tuscola
Gene Pierce, Tuscola ISD, Superintendent
Hon. Nancy Thane, Tuscola County Family Court Judge
Angila Heinitz, Tuscola ISD Truancy Officer
Tara Hofmeister, Domestic Relations Referee
Melissa Williams, Attorney
Karen Southgate, Tuscola/Huron County DHS
Susan Holder, Tuscola Behavioral Health Systems
Betsy Dillon, Tuscola ISD Regional Health Coordinator
Mary Morse,  Tuscola County DHS
Amy Cuthrell, LIST Psychological
Chris King, Tuscola County Truancy Services

Van Buren
Hon. Kathleen Brickley
Hon. Jeffrey J. Dufon
Joseph Robert Leary, Juvenile Services
David Fernandez, DHS
Fred Knight, VBISD
Jeff Mills, VBISD
Debra Hess, CMH
Dale Gribler, Law Enforcement
Bill Lux, Truancy Officer
Lisa Marie Pearson, Wraparound Supervisor, Van Buren Community Mental Health
Jeffrey Mills, ISD
Hon. Frank Willis, ISD

Washtenaw
Hon. Darlene A. O’Brien
Scott Menzel, Superintendent, Washtenaw ISD and Ypsilanti Community Schools
Renee Adorjan, Director, Washtenaw County DHS
Ellen Bonter, Superintendent, Lincoln Consolidated Schools
Sally Brush, Co-Chair, Task Force for Educating At-Risk Youth
Tom Brush, Co-Chair, Task Force for Educating At-Risk Youth
Susan Butterwick, Director, Peacekeeping Court
Jerry Clayton, Sheriff, Washtenaw County Sheriff’s Department
Pam Cornell-Allen, Washtenaw Alliance for Children and Youth
Belinda Dulin, Executive Director, Dispute Resolution Center
Linda Edwards-Brown, Administrator, Juvenile and Probate Court
Lisa Gottlieb, School Social Worker, Washtenaw ISD
Derrick Jackson, Director and Public Information Officer, Washtenaw County Sheriff’s Department
Margy Long, Director, Success by 6
Julie Owdziej, Juvenile Court Referee/Deputy Probate Register
Elizabeth Spring, Program Administrator, Youth and Family Services
Peri Stone-Palmquist, Executive Director, Student Advocacy Center
Chuck Warpehoski, Director, Interfaith Council for Faith and Justice
Mikel Brown, Community Representative
Joan Doughty, Executive Director, Community Action Network
Bryan Mackie, Prosecutor
Deborah Shaw, Juvenile Court Program Manager/Deputy, Probate Register
Brandon Thompson, Student, Washtenaw Community College

Wayne
Annie Ray, Child Welfare Director, Wayne County DHS
Tracy McCullough, Program Manager, Wayne County DHS
Dwayne Haywood, Director, Wayne County DHS
Hon. Vikki Kapanowski, Third Circuit Court
Hon. Frank Szymanski, Third Circuit Court
Sundra Kollie, Special Projects Manager, Connections System of Care
Rodd Monts, American Civil Liberties Union
Brian Morrow, Wayne County
Kayla Mason, Director, Youth Voice
Trevon Stapleton, Student, Cody Detroit Institute of Technology
Eric Reed, Wayne County
La’ Trice McCants, Southwest Counseling Solutions
Terri Czerwinski, Consultant, Wayne RESA
Kathy Gibson, Consultant, Wayne RESA
Chris Wigent, Consultant, Wayne RESA
Lisa Wenger

Wexford
Hon. Kenneth L. Tacoma
Randy Adlam, Juvenile Officer
Jo Kennard, Foster Care/Delinquency Supervisor
Jeff Jeanette, WMISD Superintendent
Shelly Marcusse, Truancy Prevention Worker